You are currently viewing Ile węglowodanów spożywać dziennie na diecie keto?
 • Post author:
 • Post category:Ketopedia
 • Post last modified:03/11/2023
 • Reading time:10 mins read

Planujesz przejść na dietę ketogeniczną, lecz zastanawiasz się, ile węglowodanów powinieneś spożywać na co dzień? To kluczowy aspekt diety keto, który wpływa na efektywność tej metody odchudzania.

Zrozumienie zasad wyliczania dziennego spożycia węglowodanów pomoże Ci prawidłowo zbalansować swój jadłospis i osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Cały tekst artykułu w skrócie:
 1. Na diecie keto należy liczyć węglowodany netto, czyli „całkowita ilość węglowodanów minus błonnik w produktach spożywczych. Wzór to: Całkowite węglowodany – błonnik = węglowodany netto.
 2. Podczas keto adaptacji należy spożywać zazwyczaj nie więcej niż 20-25 gramów węglowodanów netto dziennie.
 3. Po zakończeniu adaptacji do diety keto należy spożywać zazwyczaj nie więcej niż 50 gramów węglowodanów netto dziennie.
 4. Ponad 50 gramów węglowodanów netto dziennie może prowadzić do wyjścia z ketozy.
Reklama Keto Actives

Keto Actives

Polecany przez nas suplement dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Jak liczyć węglowodany na diecie keto?

Dieta ketogeniczna polega na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów, co prowadzi do stanu nazywanego ketozą, w którym organizm używa ciał ketonowych jako głównego źródła energii zamiast glukozy.

Aby skutecznie przejść w stan ketozy, ważne jest dokładne liczenie węglowodanów.

Oto kilka kroków, które pomogą Ci prawidłowo liczyć węglowodany na diecie ketogenicznej:

Zrozumienie węglowodanów netto:

 • Kluczem jest skupienie się na „węglowodanach netto”, które są równoważne całkowitej ilości węglowodanów minus błonnik.

Wzór wygląda następująco:

 Całkowite węglowodany (minus) błonnik = węglowodany netto 

Czytaj etykiety:

 • Aby dowiedzieć się, ile węglowodanów zawiera dany produkt, warto zapoznać się z informacjami na opakowaniu. Etykiety żywności zazwyczaj podają ilość całkowitych węglowodanów oraz ilość błonnika.

Używaj narzędzi i aplikacji:

 • Istnieją aplikacje i kalkulatory online, które pomogą Ci śledzić spożycie węglowodanów oraz inne makroskładniki. Popularna aplikacja w Polsce to np. Fitatu.

Pamiętaj o ukrytych węglowodanach:

 • Niektóre produkty, które mogą wydawać się niskowęglowodanowe, takie jak niektóre sosy, przyprawy czy napoje, mogą zawierać więcej węglowodanów, niż się spodziewasz. Dlatego ważne jest, aby zawsze czytać etykiety i być świadomym składu produktów.

Prowadzenie diety ketogenicznej wymaga pewnego zaangażowania w liczenie węglowodanów, ale z czasem staje się to łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Ile węglowodanów spożywać dziennie na diecie keto?

Ile należy spożywać węglowodanów dziennie na keto adaptacji?

Dieta ketogeniczna polega na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów, aby organizm mógł przejść w stan ketozy, gdzie tłuszcz, a konkretnie ciała ketonowe, stają się głównym źródłem energii zamiast glukozy.

W początkowej fazie keto-adaptacji, gdy organizm dostosowuje się do nowego źródła energii, zalecana ilość węglowodanów jest szczególnie niska.

Ile dokładnie węglowodanów powinieneś spożywać dziennie podczas keto adaptacji?

Oto ogólne wytyczne:

Ścisła dieta ketogeniczna:

 • Zwykle zaleca się spożywanie  20-25 gramów węglowodanów netto dziennie . Ta ilość jest często zalecana dla osób, które chcą osiągnąć głęboką ketozę, np. dla celów terapeutycznych lub dla szybkiej utraty wagi.

Umiarkowana dieta ketogeniczna:

 • Może zawierać około 30-50 gramów węglowodanów netto dziennie. Ta wersja jest często stosowana przez osoby, które chcą cieszyć się korzyściami z diety keto, ale z nieco większą elastycznością w diecie.

Luźna dieta ketogeniczna:

 • W niektórych przypadkach osoby mogą spożywać do 50-100 g węglowodanów netto dziennie i wciąż utrzymywać stan ketozy, zwłaszcza jeśli są bardzo aktywne fizycznie.

Warto zaznaczyć, że indywidualne potrzeby w zakresie węglowodanów mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak aktywność fizyczna, masa ciała, płeć i indywidualna reakcja na węglowodany. Dlatego ważne jest eksperymentowanie i monitorowanie poziomu ciał ketonowych, aby dostosować spożycie węglowodanów do swoich potrzeb.

 •  W praktyce większość osób podczas keto adaptacji powinna nie jeść więcej niż 20-25 gramów węglowodanów netto dziennie aż do osiągnięcia stanu ketozy w organizmie. Dopiero po osiągnięciu stanu ketozy można zwiększyć ilość węglowodanów w diecie. 

W trakcie keto-adaptacji, która może trwać od kilku dni do kilku tygodni, niektóre osoby mogą doświadczać objawów określanych jako keto grypa, takich jak bóle głowy, osłabienie, drażliwość, nudności czy trudności w koncentracji. Wielu ekspertów zaleca w tym okresie zwiększone spożycie elektrolitów (np. sodu, potasu, magnezu) i picie dużej ilości wody, aby złagodzić te objawy.

Reklama NuviaLab Keto

NuviaLab Keto

Polecany przez nas suplement diety dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Jak monitorować poziom ciał ketonowych?

Monitorowanie poziomu ciał ketonowych jest pomocne dla osób, które chcą mieć pewność, że znajdują się w stanie ketozy.

Testy krwi to najdokładniejsza metoda pomiaru poziomu ciał ketonowych, zwłaszcza β-hydroksymaślanu. Wymaga ona użycia glukometru z odpowiednimi paskami do testowania ketonów. Test polega na nakłuciu palca i umieszczeniu niewielkiej ilości krwi na pasku testowym.

Glukometr możesz kupić w aptece. Należy pytać o „glukometr do pomiaru ciał ketonowych”.

Istnieją również urządzenia 2 w 1, które mierzą również poziom cukru we krwi.

Glukometr do pomiaru ciał ketonowych

Ile należy spożywać węglowodanów dziennie po zakończeniu keto adaptacji?

Po zakończeniu keto-adaptacji, ilość węglowodanów, którą możesz jeść dziennie i wciąż utrzymywać stan ketozy, zależy od kilku czynników, takich jak indywidualna wrażliwość na węglowodany, poziom aktywności fizycznej, płeć, wiek, poziom tkanki tłuszczowej i ogólny stan zdrowia.

Dla większości osób:

 • Dla tych, którzy chcą cieszyć się korzyściami z ketozy, ale z nieco większym luzem w diecie, można zwiększyć ilość węglowodanów do  50 gramów netto dziennie .

Dla bardzo aktywnych fizycznie:

 • Dla tych, którzy są bardziej aktywni fizycznie i mają wyższą tolerancję na węglowodany, możliwe jest spożywanie 50-100 gramów węglowodanów netto dziennie i wciąż utrzymywanie stanu ketozy.

Faza konserwacji lub cykliczna dieta ketogeniczna (CKD):

 • Niektórzy ludzie po okresie ścisłej diety ketogenicznej przechodzą na bardziej elastyczną formę diety, zwłaszcza jeśli ich głównym celem była utrata wagi, redukcja lub uzyskanie niskiej zawartości tłuszczu i ten cel został osiągnięty. W CKD, przez 5-6 dni w tygodniu stosuje się standardową dietę ketogeniczną, a następnie przez 1-2 dni wprowadza się „dni załadunkowe” z większą ilością węglowodanów. Jest to popularna opcja wśród sportowców i kulturystów.

Faza adaptacji metabolicznej:

 • Po dłuższym okresie na diecie ketogenicznej niektórzy ludzie mogą odkryć, że ich organizm lepiej radzi sobie z wyższą ilością węglowodanów, co pozwala im na nieco większą elastyczność w diecie, nie tracąc korzyści z ketozy.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest eksperymentowanie i dostosowywanie spożycia węglowodanów do własnych potrzeb. Regularne monitorowanie poziomu ketonów może pomóc w ustaleniu, jak dużo węglowodanów można spożywać, zachowując jednocześnie korzyści z ketozy.

Reklama Keto Actives

Keto Actives

Polecany przez nas suplement dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Ile węglowodanów wyrzuca z ketozy?

Ilość węglowodanów, która może wyrzucić osobę z ketozy, jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak:

Metabolizm:

 • Niektóre osoby mają naturalnie wyższą tolerancję na węglowodany niż inne.

Poziom aktywności fizycznej:

 • Osoby, które są bardziej aktywne fizycznie, mogą tolerować wyższe ilości węglowodanów, ponieważ spalają je szybciej.

Czas na diecie ketogenicznej:

 • Osoby, które były na diecie ketogenicznej przez dłuższy czas, mogą mieć wyższą tolerancję na chwilowe zwiększenie spożycia węglowodanów.

Ogólny stan zdrowia:

 • Osoby z insulinoopornością lub innymi zaburzeniami metabolicznymi mogą być bardziej wrażliwe na węglowodany.

Ile węglowodanów spożywać dziennie na diecie keto?

Mówiąc ogólnie, dla wielu osób  spożywanie ponad 50 gramów węglowodanów netto dziennie może prowadzić do wyjścia z ketozy . Jednak niektórzy ludzie muszą trzymać się bardziej restrykcyjnego limitu (20-30 gramów netto lub mniej), podczas gdy inni mogą spożywać nawet 100 gramów netto i wciąż być w stanie ketozy, zwłaszcza jeśli są bardzo aktywni fizycznie.

Jeżeli jesteś zainteresowany utrzymaniem stanu ketozy, najlepszym podejściem jest zaczęcie od niskiej ilości węglowodanów (np. 20-25 gramów netto dziennie) i stopniowo zwiększanie ich ilości, jednocześnie monitorując poziom ciał ketonowych, aby zobaczyć, jak Twój organizm reaguje.

Pamiętaj też, że jednorazowe zwiększenie spożycia węglowodanów (np. posiłek bogaty w węglowodany) może tymczasowo wyrzucić Cię z ketozy, ale jeśli wrócisz do diety niskowęglowodanowej, powinieneś szybko wrócić do stanu ketozy w ciągu kilku dni.

Reklama NuviaLab Keto

NuviaLab Keto

Polecany przez nas suplement diety dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Redakcja

Redakcja portalu to grupa praktyków diety ketogenicznej. Wspólnie tworzymy dla Was treści o charakterze edukacyjnym. Sprawdź źródła naukowe, z których korzystamy przygotowując treści.