You are currently viewing Jaka mąka na keto? Lista mąk w diecie ketogenicznej niskie w węglowodany.
 • Post author:
 • Post category:Ketopedia
 • Post last modified:05/11/2023
 • Reading time:9 mins read

Zastanawiasz się, jaka mąka na keto jest dozwolona? Istnieje wiele mąk, które można spożywać na diecie keto. Przejdźmy do konkretów i zobaczmy, jakie mąki mogą być bezpieczne i korzystne dla osoby stosującej ten sposób odżywiania.

Cały tekst artykułu w skrócie:
 1. Na diecie keto dozwolone są mąki: kokosowa, migdałowa, lniana, orzechowa, z pestek dyni, słonecznikowa, łubinowa i konopna.
 2. Mąkę migdałową możesz zrobić samodzielnie w domu (przepis w treści artykułu).
 3. Jeśli będziesz przechowywać mąki zgodnie z wytycznymi, to zachowają swoją świeżość dłużej o 2-3 miesiące.
 4. Mąki przechowuj szczelnie w pojemniku z plastiku lub szkła, nie łącz mąk ze sobą (starego z nowo kupionym), przechowuj w suchym miejscu i wsadź do opakowania z mąką liście laurowe, aby odstraszyć szkodniki takie jak mól ziarniaka. Dodatkowo możesz przechowywać mąki w lodówce.
 5. Mąki keto nie mogą być zastępowane w stosunku 1:1 w przepisach. Dlatego początkującym zaleca się gotowanie z keto przepisów, które uwzględniają użycie keto mąk.
Reklama NuviaLab Keto

NuviaLab Keto

Polecany przez nas suplement diety dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Jaka mąka na keto? — mąka kokosowa.

Mąka kokosowa jest produkowana z wysuszonych i zmielonych miąższu kokosa. Jest bogata w błonnik i tłuszcze, ale ma niską zawartość węglowodanów. Wymaga jednak dodania większej ilości płynu do przepisów, ponieważ ma zdolność do absorbowania wody.

Mąka kokosowa

Jaka mąka na keto? — mąka migdałowa.

Mąka migdałowa to jedna z najpopularniejszych mąk niskowęglowodanowych. Jest produkowana z mielonych migdałów i zawiera niewiele węglowodanów, ale dużo białka i tłuszczu. Jest doskonała do pieczenia chleba, ciasteczek czy muffinów w wersji keto.

Mąka migdałowa

Czy mogę samodzielnie zrobić mąkę migdałową w domu?

Oczywiście, możesz samodzielnie zrobić mąkę migdałową w domu.

Sposób przygotowania:

 1. Zacznij od obranych migdałów (często sprzedawanych jako płatki migdałowe) lub obierz i obrób surowe migdały.
 2. Aby obrać surowe migdały, zagotuj dużą ilość wody. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj migdały.
 3. Gotuj przez około 1 minutę.
 4. Odcedź i opłucz zimną wodą, aż będą wystarczająco chłodne do obsłużenia. Skórki łatwo schodzą, więc po prostu je ściągnij i wyrzuć.
 5. Połóż migdały na czystej ściereczce kuchennej lub kilku warstwach ręczników papierowych i pozostaw do dokładnego wysuszenia (przynajmniej kilka godzin, a nawet do całej nocy).
 6. Umieść obrane, suche migdały w malakserze. Miel, aż uzyskasz teksturę przypominającą piasek.
 7.  Uwaga:  Mąka migdałowa nigdy nie będzie tak drobna jak mąka pszenna. Migdały faktycznie zamienią się w masło migdałowe zamiast w proszek, więc miel je tylko tak drobno jak piasek, nie próbuj uzyskać konsystencji takiej jak mąka pszenna.
Reklama Keto Actives

Keto Actives

Polecany przez nas suplement dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Jaka mąka na keto? — mąka lniana.

Mąka lniana, produkowana z mielonych nasion lnu, jest kolejną świetną opcją dla osób na diecie keto. Jest bogata w błonnik, omega-3 i ma niską zawartość węglowodanów. Może być używana jako dodatek do pieczywa czy jako zagęstnik w sosach.

Mąka lniana

Jaka mąka na keto? — mąka orzechowa.

Podobnie jak mąka migdałowa, mąki z innych orzechów są bogate w tłuszcze i białko, ale mają niską zawartość węglowodanów i niski indeks glikemiczny. Mogą być używane w różnorodnych przepisach na ciasta, chleby czy ciasteczka.

Mąka z orzechów włoskich

Jaka mąka na keto? — mąka z pestek dyni.

Mąka z pestek dyni to produkt uzyskiwany ze zmielonych pestek dyni. Bogata w białko, tłuszcze, zwłaszcza omega-3, oraz minerały. Idealna dla wegan, osób na diecie bezglutenowej czy keto. Doskonała do pieczenia i gotowania.

Mąka z pestek dyni

Jaka mąka na keto? — mąka słonecznikowa.

Mąka słonecznikowa to produkt ze zmielonych nasion słonecznika. Zawiera białko, zdrowe tłuszcze i błonnik. Idealna dla osób na diecie bezglutenowej i keto. Może zastąpić inne mąki w pieczeniu i gotowaniu.

Mąka słonecznikowa

Jaka mąka na keto? — mąka łubinowa.

Mąka łubinowa powstaje ze zmielonych nasion łubinu. Jest bogata w białko i błonnik, a niska w węglowodany. Idealna dla wegan i osób na diecie ketogenicznej. Nadaje się do pieczenia, gotowania i jako dodatek do potraw.

Mąka łubinowa

Jaka mąka na keto? — mąka konopna.

Mąka konopna to produkt ze zmielonych nasion konopi. Zawiera białko, omega-3, minerały i błonnik. Nie zawiera THC. Idealna dla wegan i osób na diecie keto. Świetna do pieczenia, gotowania i jako dodatek do potraw.

Mąka konopna

Jak przechowywać mąki niskowęglowodanowe, aby zachowały świeżość?

Oto kilka wskazówek dotyczących przechowywania mąk niskowęglowodanowych, aby zachowały świeżość:

Szczelność.

 • Mąkę zazwyczaj kupujemy w papierowych paczkach, które są podatne na wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie mąki w szczelnym pojemniku z plastiku lub szkła. Upewnij się, że wieczko jest szczelne. Zakrętki z gumową czy silikonową uszczelką dadzą pewność, że mąka jest bezpieczna.

Nie łącz mąk.

 • Kiedy kupujesz nową mąkę, nie łącz jej ze starą. Wszystko, co mogło być nie tak ze starą mąką, przejdzie wtedy na świeżo nabytą.

Miejsce przechowywania.

 • Wybierz miejsce suche, z wilgotnością nieprzekraczającą 60%. Wilgotna mąka jest bardziej narażona na pleśń i bakterie. Zbyt dużo ciepła to idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego zadbajcie o ciemne miejsce, z dala od promieni słonecznych.

Ochrona przed szkodnikami.

 • Na mąkę czyhają liczne insekty, takie jak mól ziarniak. Aby odstraszyć moli, wsadź do mąki liści laurowych. Można też przechowywać mąkę w lodówce w szczelnym opakowaniu, co jeszcze bardziej zminimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się szkodników.

Jeżeli przechowujemy mąkę zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, można ją przechowywać dłużej o 2-3 miesiące.

Reklama NuviaLab Keto

NuviaLab Keto

Polecany przez nas suplement diety dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Ogólne wytyczne dotyczące zastępowania mąki keto.

Każda zmiana mąki może wpłynąć na końcowy wynik np. wypieku, zarówno pod względem tekstury, jak i smaku.

Jeśli chcesz utrzymać niską zawartość węglowodanów w przepisie, zastępuj tylko produkty o podobnej zawartości węglowodanów. Na przykład skrobia kukurydziana ma znacznie wyższą zawartość węglowodanów niż guma ksantenowa.

Ostrożnie z mąką kokosową! Wymaga ona znacznie więcej wilgoci (zwłaszcza jaj) do prawidłowego pieczenia.

Reklama Keto Actives

Keto Actives

Polecany przez nas suplement dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Jakie mąki są najlepsze dla diety keto?

Nie ma ścisłych kryteriów określających, które mąki są dobre dla diety keto. Ogólnie rzecz biorąc, mąki przyjazne dla keto zawierają mniej niż 10 gramów węglowodanów netto na porcję.

Jakiej mąki używać na diecie keto?

Wśród popularnych mąk keto znajdują się mąka migdałowa, orzechowa i z łubinu, które są bardzo niskie w węglowodany netto.

Zamienniki mąki dla diety ketogenicznej

Jednym z największych wyzwań w pieczeniu w stylu keto jest znalezienie zamienników mąki o niskiej zawartości węglowodanów, które wciąż smakują dobrze. Tradycyjne mąki, takie jak mąka pszenna czy ryżowa, są wykluczone z diety niskowęglowodanowej. Dlatego warto znać najlepsze mąki keto, które można trzymać w spiżarni.

Podsumowanie.

Jeśli chcesz spróbować pieczenia w stylu keto, zalecam rozpoczęcie od sprawdzonych przepisów, które już zostały przystosowane do użycia mąk keto.  Pamiętaj, że mąki keto nie mogą być zastępowane w stosunku 1:1 w standardowych przepisach. 

Chociaż tradycyjne mąki pełne są węglowodanów i nie są zalecane w diecie ketogenicznej, istnieje wiele alternatywnych mąk, które pozwalają cieszyć się ulubionymi wypiekami bez naruszania zasad diety. Wybierając mąkę na keto, warto zwrócić uwagę na jej skład i dostosować przepisy tak, aby były zgodne z wymogami tej diety.

Reklama NuviaLab Keto

NuviaLab Keto

Polecany przez nas suplement diety dla osób na diecie ketogenicznej.

Sprawdź na stronie producenta

Redakcja

Redakcja portalu to grupa praktyków diety ketogenicznej. Wspólnie tworzymy dla Was treści o charakterze edukacyjnym. Sprawdź źródła naukowe, z których korzystamy przygotowując treści.